A BDPST Capital megvásárolta a Budapest XII. kerületében található Mártonhegyi út 6/A szám alatt álló telket, ahol egy fenntartható, a zöldövezeti környezethez illeszkedő ingatlanfejlesztést valósít meg.
2022 második negyedévében a budapesti modern irodaállomány 2 új irodaházzal bővült, ezek egyike egy saját tulajdonban lévő irodaház átadása volt, így összesen 30 750 négyzetméterrel nőtt az állomány. Még az első negyedévben számoltunk be róla, hogy a teljes budapesti modern irodaállomány átlépte a bűvös 4 millió négyzetmétert, jelenleg 4 093 250 négyzetmétert tesz ki. Az üresedési ráta egytized százalékkal tovább nőtt, de még nem váltott át kétszámjegyűre. Utoljára 2016 környékén láthattunk hasonló értékeket az üres irodaterületek arányát tekintve - derül ki a BRF legfrissebb elemzéséből.
Új irodaház építése kezdődhet meg a Róbert Károly körúton, az RK60 irodaház tulajdonosa a Raiffeisen Property Holding International (RPHI) megkapta az építési engedélyt a projekthez.
Sűrű hónapok az itthon is aktív ingatlanfejlesztőnél: egy hónap múlva átadja legújabb budapesti irodaházát, elérte az 50%-os értékesítettséget a folyamatban lévő budai apartmanház-fejlesztésénél, hamarosan új irodaprojektbe kezd, és új ügyvezető igazgatót köszönt a Codic Hungary. A fejlesztő közleményben számolt be a legújabb változásokról.
Július 9-án nyílik meg az egyik legnagyobb közösségi iroda Budapesten, a Millenáris Startup Campus (MSC) többek között egy 1500 fős konferenciateremmel, 100 munkaállomással, irodákkal és tárgyalókkal várja a startupokat, szabadúszókat, valamint a velük együttműködő befektetőket és nagyvállalatokat - szerepel az MSC közleményében.
A budapesti Ecodome irodaházban, a Cushman & Wakefield Magyarország közreműködésével 1250 négyzetméternyi terület bérbeadásáról kötöttek megállapodást, a leendő bérlő a Kulcs-Soft Nyrt. Ezzel a tranzakcióval, az 5 000 négyzetméteres, A kategóriás irodaépület közel teljes bérbe adottságot ért el - szerepel a vállalat közleményében.
Júliustól kezdődik a Siemens csoporthoz tartozó vállalat, az evosoft Hungary Kft. új székházának építése Budapesten. A több mint 20 ezer négyzetméteres irodaház fejlesztését a WING Zrt. végzi, az átadás 2021 januárjában várható - szerepel a vállalat közleményében.
Alig valamivel több, mint 750 olyan épület van egyelőre csak a világon, amelyet a fejlesztői az élhetőséget szem előtt tartó WELL minősítési rendszerben regisztráltak, vagy a ház már meg is szerzett valamilyen tanúsítványt. A minősítés szerepe azonban a jövőben tovább erősödhet, ahogy egyre jobban odafigyelünk az egészségünk és a munkaerő megőrzésére. A WELL rendszer mindössze 2014 óta létezik, és hazánk is azon úttörő országok között van, akik a segítségével élhetőbb környezetet igyekeznek teremteni. Jelenleg hazánkban 7 olyan épület van, amelyet regisztráltak vagy már valamilyen minősítést szerzett a WELL rendszerében, ezzel a számmal pedig megelőzzük Csehországot, Szlovákiát, de Németországot is. A WELL-t sokan az irodaházak minősítésének tartják, de Kínában például a minősítések 43 százaléka lakóépületeket érint. Köszönjük meg a hazai munkaerőhiánynak, hogy nálunk ez ennyire fontos.
Új londoni székházának eladását tervezheti a Goldman Sachs, ami nem meglepő London üzleti negyedében az irodaházak iránti erős befektetői kereslet matt. Az eladással együtt a vállalat vissza is bérelné az ingatlant, ahogyan azt már korábban hasonló nagyvállalatok is tették - szerepel a Bloomberg cikkében.
A JLL és CBRE nemzetközi ingatlantanácsadók közös megbízást kaptak a Futureal-csoport fejlesztésében megvalósuló Budapest ONE Business Park bérbeadására. A két tanácsadó együtt felel a dél-budai alpiacon épülő 68 ezer négyzetméternyi irodaterület kiadásáért - szerepel a Futureal közleményében. A térségben több nagyobb irodaház és egy bevásárlóközpont építése is folyamatban van.
Bár még mindig az irodaterületek a legnépszerűbbek a zöld minősítések között, egyre több, egyéb funkciójú kereskedelmi ingatlan szerez LEED vagy BREEAM tanúsítványt. A minősítő rendszerek terjedésével a környezettudatos megoldások és az emberek életét megkönnyítő szolgáltatások is egyre meghatározóbbá válnak a legtöbb ingatlantípusnál - derül ki a Colliers International zöld minősítésekkel foglalkozó piaci jelentéséből.
A nagy év eleji ingatlanpiaci kitekintésen a CBRE szakértői nemcsak gazdasági változásokról, befektetési aktivitásról és a hozamok alakulásáról tartottak előadást, hanem részletesen kitértek az irodaházak piacára. Szó volt a kereslet alakulásáról, arról hogy mire számíthatunk a jövőben, illetve hogy melyek Budapesten azok a területek, ahol egyszerűen már nem lehet irodát bérelni. Budapestet részekre bontva pedig térképes ábra is készült a bérleti díjakról.
Az utóbbi időben gombamód nőnek ki a földből a legújabb irodaházak Budapesten, melyek gyakran egész városrészek képét alakítják át. A sok épület között van, amit pár hónapon belül már át is adnak, de olyan is akad, amely még tervrajzon sem létezik. Az alábbiakban a BRF és a Cushman & Wakefield segítségével teszünk rendet és nézzük meg, hogy melyek azok az épületek, amelyek 2019 közepéig várhatóan elkészülnek.
A budapesti irodapiacon a tavalyi év végén még mindig magasabb volt az irodaterületek iránti kereslet, mint az újonnan piacra kerülő kínálat, így a szabad területek aránya egyre jobban csökken. Részben ennek, részben pedig a kivitelezési költségek emelkedésének köszönhető, hogy mostanra ez a bérleti díjakban is megmutatkozik. Míg 2016-ban 5 százalékkal, 2017-ben több, mint 9 százalékkal mentek feljebb a bérleti díjak, a fejlesztők által is kedvelt alpiacokon azonban a hamarosan megjelenő új kínálat enyhítheti a problémát.
Megtartotta nagy év eleji ingatlanpiaci kitekintését a CBRE. A szakemberek összegeztek minden fontos információt, amit a hazai ingatlanpiacról tudni érdemes, kitérve a hozamokra, a fejlesztési költségek változására, árakra, befektetési volumenkre és arra is, hogyan növekedtek meg a kivitelezések a korábbi évekhez képest. Összefoglaltuk ezek közül a legfontosabb adatokat és azokat a következtetéseket, amik leginkább segítenek megérteni, hogy mi is történt és történik most az ingatlanpiacon.
Az irodaházak fejlesztése mostanra sokkal több annál, mint az épületek felhúzása, majd bérbe adása. Teljes csapatok vannak, akik azon dolgoznak, hogy a munkavállalók és a bérlők igényei szerint készülhessen el az adott ingatlan. Ezen túl a minősítő rendszerek terjedése és a környezettudatos megoldások is egyre meghatározóbbá válnak. Hogy mik a legújabb trendek, arról Csuhay Borbálát, a Property Market Ingatlanfejlesztő Kft. értékesítési és vagyonkezelési igazgatóját kérdeztük.
Megnézzük, mit gondolnak az elemzők.
Acemoglu figyelmeztet.
Michelle Obama kihagyja.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.